Leasing – jego modele i typy
Leasing czerpie od angielskiego wyrazu lease które znaczy wypożyczyć. Leasing to porozumienie stosunków cywilnoprawnych. Leasing aut osobowych polega na wynajmowaniu ich jednostce prowadzącej działalność gospodarczą.
Z leasingu używa większość biznesmenów. W Polsce leasing liczy na odpłatnym użytkowaniu samochodu przez leasingobiorcę. Leasing może obejmować też leasing samochodów dostawczych oraz ciężarowych. Leasing samochodu osobowego zdołamy rozdzielić na leasing operacyjny, monetarny, zwrotny oraz konsumencki. W losie leasingu operacyjnego, samochód jest częścią majątku leasingodawcy. W pieniężnym zaliczany jest do dostatku leasingobiorcy. W leasingu zwrotnym biznes nie posiada gotówki, a ma środki trwałe i oddaje je za gotówkę. Leasing konsumencki określany mianem jest też prywatnym. W Polsce ten gatunek występuje rzadko i adresowany jest do osób, jakie nie prowadzą działalności gospodarczej. Leasing możemy podzielić na przystępny i pośredni. W bezpośrednim wytwórca zawiera umowę wprost z użytkownikiem. W przypadku leasingu pośredniego udział bierze przedsiębiorstwo leasingowe.
leasing maszyn budowlanych zapewnia ewentualność rozliczenia podatku VAT i zmniejszenie obciążeń fiskalnych. Nie wymaga od przedsiębiorcy inwestycji wysokiego kapitału. Najczęściej leasingowi podlegają przedmioty konsumpcyjne, nieruchomości oraz przedmioty inwestycyjne. Porozumienie leasingu modyfikowana jest w nakazach Kodeksu cywilnego. Leasing samochodu jest korzystniejszy od debetu oraz zajęty jest z mniejszymi formalnościami. w trakcie leasingu właścicielem wozu jest jednostka leasingowa. Wiąże się to z miarodajnymi ograniczeniami. Przykładem samochodu nie mogą użytkować osoby trzecie. Przedsiębiorcy biorący leasing mogą zdobyć m. in. samochód zastępczy. Leasing przeznaczony jest dla małych oraz przeciętnych firm. Jedną z najogromniejszych wad leasingu jest zagrożenie utraty środków w przypadku bankructwa przedsiębiorstwa leasingowego. W leasingu opłaty wehikułów są o około 10 procent wyższe od przeciętnego zakupu. Człowiek biznesu ma zobowiązanie spłacania rat w przypadku utraty pojazdu.
Źródło: go-leasing.pl